Zespół interdyscyplinarny
Zespół Interdyscyplinarny do Spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Gminie Stąporków został powołany Zarządzeniem Nr 0050.143.2017 Burmistrza Stąporkowa z dnia 26 września 2017 r. na podstawie ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. W skład Zespołu wchodzą przedstawiciele pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, policji, oświaty, ochrony zdrowia, organizacji pozarządowej, kuratorzy sądowi, a także przedstawiciel PCPR. Obecnie ZI liczy 16 członków.
Do głównych zadań Zespołu Interdyscyplinarnego należy:
- realizowanie zadań określonych w gminnym programie przeciwdziałania przemocy w rodzinie i ochrony ofiar przemocy w rodzinie
- diagnozowanie zjawiska przemocy w rodzinie,
- efektywne podejmowanie działań pomocowych i interwencyjnych na rzecz rodzin dotkniętych przemocą,
- współdziałanie z innymi podmiotami przy rozwiązywaniu problemów związanych z przemocą w rodzinie i przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie,
- rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielenia pomocy w środowisku lokalnym,
- podejmowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc w rodzinie,
- tworzenie lokalnych, zintegrowanych programów i kampanii profilaktycznych między innymi z zakresu uzależnień, trudności wychowawczych, przestępczości i innych zagadnień lokalnej polityki społecznej,
- inicjowanie działań zmierzających do podniesienia kwalifikacji osób mających w swej pracy kontakt z ofiarami i sprawcami przemocy.
Zespół Interdyscyplinarny przede wszystkim służy pomocą osobom doświadczającym przemocy w rodzinie. Działania takie wszczynane są w oparciu o procedurę Niebieskie Karty.
W celu rozwiązywania problemów związanych z występowaniem przemocy w rodzinie w każdym i indywidualnym przypadku Zespół Interdyscyplinarny tworzy grupy robocze.
Skład grupy roboczej określa Zespół w zależności od potrzeb osoby, rodziny, której sprawa dotyczy.
Do zadań grup roboczych należy:
- opracowywanie i realizacja planu pomocy w indywidualnych przypadkach wystąpienia przemocy w rodzinie;
- monitorowanie sytuacji rodzin, w których dochodzi do przemocy oraz rodzin zagrożonych wystąpieniem przemocy;
- dokumentowanie działań podejmowanych wobec tychże rodzin.
Obsługę organizacyjno-techniczną Zespołu Interdyscyplinarnego, zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie zapewnia tutejszy Ośrodek.
Kontakt można nawiązać w godzinach pracy Ośrodka, tj. 7:30 – 15:30, osobiście lub telefonicznie pod nr 533 391 991, 511 133 393.
Bazy teleadresowe podmiotów i instytucji działających w obszarze przeciwdziałania przemocy domowej:
- Rejestr jednostek specjalistycznego poradnictwa
- Rejestr miejsc, w których gmina udziela tymczasowego schronienia
- Baza osób nadzorujących, koordynujących zadania w obszarze przeciwdziałania przemocy domowej
- Baza instytucji i podmiotów udzielających wsparcia osobom doznającym przemocy domowej
- Baza realizatorów programów korekcyjno-edukacyjnych oraz programów psychologiczno-terapeutycznych dla osób stosujących przemoc domową